Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostepności
Deklaracja dostepności
Reset
Reset

Standardy ochrony małoletnich

Standardy ochrony małoletnich

W  naszym przedszkolu w oparciu o Ustawę z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. U. poz. 1606) wprowadzono "Strandardy ochrony małoletnich".

 

Dokument został opracowany przez grono pedagogiczne i spacjalistów przedszkola oraz wdrożony poprzez warsztaty prowadzone we wszytskich grupach.

 

 

 

Przedszkole jest jednym z pierwszych miejsc, kształtującym nabywanie kompetencji społecznych u dzieci. W atmosferze spokoju i akceptacji dzieci poznają własne prawa, obowiązki i reguły życia w grupie.

Nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach bajkoterapii prowadzonych przez pedagog specjalną Michalinę Pawlikowską. Bajka terapeutyczna „Małpki i straszny Krokodyl” A. Bobrowieckiej  w przyjazny sposób wprowadziła dzieci w tematykę „Standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem”, a nowe reguły ważne do zapamiętania zostały umieszczone w widocznym miejscu w każdej sali przedszkolnej.

Wiek przedszkolny jest okresem intensywnego rozwoju psychofizycznego dzieci. W tym czasie kształtują się pierwsze postawy moralne, nawyki mające wpływ na przyszłe życie. Dzieci uczą się odróżniania dobra od zła, wartościowania zachowań własnych, dorosłych i kolegów, poznają reguły w grupie.

To właśnie w przedszkolu standardy ochrony dziecka są priorytetem, dlatego też dba się szczególnie o ich przestrzeganie, a także wyposażanie dzieci w odpowiednią wiedzę i umiejętności, związane z tymi prawami. Dziecko tu, uczy się poszanowania praw innych i radzenia sobie w sytuacjach naruszania praw własnych.

Warto podkreślić, że dzieci swoich praw uczą się od dorosłych. Należy również pamiętać, że dzieci uczą się tego, czego doświadczają, dlatego bardzo ważne jest to, jakie wartości im przekazujemy.

Data dodania: 2024-06-21 11:11:37
Data edycji: 2024-06-26 10:44:52
Ilość wyświetleń: 143
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej